Hana Langová, Marie Mertová: Art protis
Výstava

Hana Langová, Marie Mertová: Art protis

Čt 29. 06. 2023 | 18:00 - Pá 08. 09. 2023 | 17:00 LD Musilka

Výstava tapiserií Art protis autorek Marie Mertové a Hany Langové Vepřekové bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 29.6.2023 v 18:00 hodin a potrvá do 8.9.2023. Shlédnout ji můžete po celé toto období  v pracovních dnech od 9 do 17 hodin.

Výtvarná textilní technika Art protis vznikla v r. 1964 ve Výzkumném ústavu vlnařském v Brně. Byli přizváni přední výtvarníci Československa (např. Inez Tuschnerová, profesor Antonín Kybal, Jan Rajlich, Jiří Trnka a další), aby vyzkoušeli její možnosti. V r. 1967 obdržela tato výtvarná technika Československý patent a následně na Světové výstavě v Monze získala zlatou medaili a budoucnost Art protisu se otevřela na víc než 50 roků.

Protože ve Výzkumném ústavu nebylo možné vybudovat atelier pro využití této nové výtvarné techniky, byly prostory poskytnuty v závodu Vlněna 2 na Tkalcovské ulici v Brně. Za dobu trvání atelieru jej navštívily stovky výtvarníků nejen z Československa, ale i z celého světa. Díla vzniklá touto technikou byla prezentována podniky Zahraničního obchodu i samotnými výtvarníky po celém světě. Byly vytvořeny nejen nástěnné tapiserie, ale i divadelní opony, textilní tapety, paravany a v neposlední řadě divadelní kostýmy.

V roce 1993 byly ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR organizovány výstavy tapiserií Art protis na velvyslanectvích  a Českých centrech České republiky. Provoz atelieru skončil v r.2013, stroj Maliwatt je technickou památkou ČR a je umístěn na Střední škole umění a designu na Francouzské ulici v Brně.

Marie Mertová pracovala v závodu Vlněna 2 v Brně na Tkalcovské ulici jako pracovník propagace. Od začátku svého působení  také začala tvořit svá díla na Atelieru Art protis. Její díla jsou provedena v kultivované barevnosti, velmi ráda používá paletu barev červená, bílá, černá, ale nebránila se respektovat požadavky na barevnost od objednatelů děl přímo do interiérů. Zúčastnila se mnoha kolektivních výstav jednak tuzemských i zahraničních. 

Hana Langová Vepřeková nastoupila do Atelieru Art protis v r. 1976 jako výtvarná asistentka. V této profesi jednak poskytovala výtvarníkům potřebný materiál, jednak pomáhala autorům při realizaci velkoplošných zakázek. Pokud autor neměl zkušenosti s touto výtvarnou technikou, prováděla realizace sama. Tvořila i vlastní díla, která byla prezentována jak u nás, tak také na výstavách v zahraničí. Po privatizaci atelieru v r. 1992 se stala společnicí v atelieru pod názvem Atelier Art domus. Vytvořila mnoho tapiserií podle vlastních návrhů. Prezentovala je na mnoha výstavách tuzemských i v zahraničí, realizovala objednávky také přímo pro interiéry. Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí organizovala výstavy Art protisů na mnoha velvyslanectvích a v Českých centrech po celé Evropě. Po r. 1997 působila v Galerii na Kozí ulici.

Vstupenky

Zdarma
Zpět na seznam akcí